Nichicon UUQ0J330MCL1GB
UUQ0J330MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UUQ0J330MCL1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
UUQ0J330MCL1GB.pdf
Availability of UUQ0J330MCL1GB
QUANTITY
UUQ0J330MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UUQ0J330MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UUQ0J330MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current30mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUQ0J330MCL1GB
Related LinksUUQ0J33, UUQ0J330MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UUQ0J330MCL1GB Details Description
Related parts for UUQ0J330MCL1GB
CONN PIN 20-24AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 3-8LINE 16-SOIC datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 10MBPS 8SOIC datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SRL 73KSPS 8SOIC datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
PMI CONVEX CAP GREEN FROSTED datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR FX16 datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
KK RPC 100 HDR FRLK RTAN 11 CKT datasheet.pdf
1.25MM M/F 6POS 30AWG 300MM datasheet.pdf