Nichicon UUX0J102MNL1GS
UUX0J102MNL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UUX0J102MNL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
UUX0J102MNL1GS.pdf
Availability of UUX0J102MNL1GS
QUANTITY
UUX0J102MNL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUX0J102MNL1GS
Internal Part NumberEIS-UUX0J102MNL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUX
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current495mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUX0J102MNL1GS
Related LinksUUX0J10, UUX0J102MNL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UUX0J102MNL1GS Details Description
Related parts for UUX0J102MNL1GS
RES SMD 6.65KOHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC QUAD BISTABLE LATCH 16-SOIC datasheet.pdf
RES 2.4 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPST 50A 12V datasheet.pdf
IMPACT BP 4X10 GR/W SN/PB datasheet.pdf
RES 10 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FAN FRAME FILTER ALUM/STN 120MM datasheet.pdf