Nichicon UUX2G3R9MNL1GS
UUX2G3R9MNL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UUX2G3R9MNL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3.9UF 20% 400V SMD
Datasheet Download
UUX2G3R9MNL1GS.pdf
Availability of UUX2G3R9MNL1GS
QUANTITY
UUX2G3R9MNL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUX2G3R9MNL1GS
Internal Part NumberEIS-UUX2G3R9MNL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUX
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.9µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current39mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUX2G3R9MNL1GS
Related LinksUUX2G3R, UUX2G3R9MNL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UUX2G3R9MNL1GS Details Description
Related parts for UUX2G3R9MNL1GS
FIXED IND 68NH 2.5A 30 MOHM TH datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A STMITE datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
RES 3.97K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 8POS PIN datasheet.pdf