Nichicon UVK1E331MPD
UVK1E331MPD picture photo
Mfg. Part Number
UVK1E331MPD
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UVK1E331MPD.pdf
Availability of UVK1E331MPD
QUANTITY
UVK1E331MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVK1E331MPD
Internal Part NumberEIS-UVK1E331MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesVK
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current390mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVK1E331MPD
Related LinksUVK1E, UVK1E331MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UVK1E331MPD Details Description
Related parts for UVK1E331MPD
VARISTOR 15.9V 120A 0805 datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf