Nichicon UVK1E472MHD
UVK1E472MHD picture photo
Mfg. Part Number
UVK1E472MHD
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UVK1E472MHD.pdf
Availability of UVK1E472MHD
QUANTITY
UVK1E472MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVK1E472MHD
Internal Part NumberEIS-UVK1E472MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
SeriesVK
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.2A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVK1E472MHD
Related LinksUVK1E, UVK1E472MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UVK1E472MHD Details Description
Related parts for UVK1E472MHD
RES SMD 3.9K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 5PIN STR PCB datasheet.pdf
3/4" X 3" RECTANGLES - 5/PK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
CONN PLUG 54POS STRGHT SKT datasheet.pdf
IC SYNC BUCK NEXFET 8VSON datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 42.9MM PANEL MOUNT datasheet.pdf