Nichicon UVK2A470MPD
UVK2A470MPD picture photo
Mfg. Part Number
UVK2A470MPD
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UVK2A470MPD.pdf
Availability of UVK2A470MPD
QUANTITY
UVK2A470MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVK2A470MPD
Internal Part NumberEIS-UVK2A470MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current200mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVK2A470MPD
Related LinksUVK2A, UVK2A470MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UVK2A470MPD Details Description
Related parts for UVK2A470MPD
AC/DC CONVERTER 5V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 950MA 210 MOHM datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T766 datasheet.pdf
FUSE 5A 250/277V RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf