Nichicon UVK2D2R2MED
UVK2D2R2MED picture photo
Mfg. Part Number
UVK2D2R2MED
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UVK2D2R2MED.pdf
Availability of UVK2D2R2MED
QUANTITY
UVK2D2R2MED Order Process
Ship out your order
Specifications of UVK2D2R2MED
Internal Part NumberEIS-UVK2D2R2MED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesVK
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current33mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVK2D2R2MED
Related LinksUVK2D, UVK2D2R2MED Datasheet, Nichicon Distributor
UVK2D2R2MED Details Description
Related parts for UVK2D2R2MED
PEN INK ETCH-RESIST 1/64" TIP datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BACK PANEL 96TT JACK 3.5" IDC B datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 6COL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NC PIN datasheet.pdf
RES 560K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf