Nichicon UVK2W220MHD1TO
UVK2W220MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UVK2W220MHD1TO
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
UVK2W220MHD1TO.pdf
Availability of UVK2W220MHD1TO
QUANTITY
UVK2W220MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UVK2W220MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UVK2W220MHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesVK
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current140mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVK2W220MHD1TO
Related LinksUVK2W22, UVK2W220MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UVK2W220MHD1TO Details Description
Related parts for UVK2W220MHD1TO
TRANSF LINE MATCHING 8W 8 OHM datasheet.pdf
FRAME GROMMET SPLIT PLASTIC BLK datasheet.pdf
CBL 4POS M12 R/A SOCKET-WIRE 5M datasheet.pdf
IC PWR MGMT 169BGA datasheet.pdf
LED 7-SEG 2DIGIT YLW 0.56" CC datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZA10 M20 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 500MW DO213AB datasheet.pdf
CUSTOM LED ASSEMBLY datasheet.pdf
REF DES 8CH DGTL-OUT MICRO PLC datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf