Nichicon UVK2W221MRD
UVK2W221MRD picture photo
Mfg. Part Number
UVK2W221MRD
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
UVK2W221MRD.pdf
Availability of UVK2W221MRD
QUANTITY
UVK2W221MRD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVK2W221MRD
Internal Part NumberEIS-UVK2W221MRD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package140
SeriesVK
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current350mA
Impedance-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVK2W221MRD
Related LinksUVK2W, UVK2W221MRD Datasheet, Nichicon Distributor
UVK2W221MRD Details Description
Related parts for UVK2W221MRD
IC ENCORE MCU FLASH 4K 20SSOP datasheet.pdf
CABLE ASSY SGL-END FEM 4POS 2M datasheet.pdf
POT JOYSTICK 120K OHM W/SWITCH datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 79POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 36VOUT 50W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 400V RADIAL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 150MW EMT3 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf