Nichicon UVK2W2R2MPD1TA
UVK2W2R2MPD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UVK2W2R2MPD1TA
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
UVK2W2R2MPD1TA.pdf
Availability of UVK2W2R2MPD1TA
QUANTITY
UVK2W2R2MPD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UVK2W2R2MPD1TA
Internal Part NumberEIS-UVK2W2R2MPD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesVK
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current28mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVK2W2R2MPD1TA
Related LinksUVK2W2R, UVK2W2R2MPD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UVK2W2R2MPD1TA Details Description
Related parts for UVK2W2R2MPD1TA
CONN HEADER .100 20POS DL AU PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .051M 32POS datasheet.pdf
RES 470 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 15PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
3.50MM EURO PLUG VERT ME RWE GRN datasheet.pdf