Nichicon UVP1E100MDD
UVP1E100MDD picture photo
Mfg. Part Number
UVP1E100MDD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UVP1E100MDD.pdf
Availability of UVP1E100MDD
QUANTITY
UVP1E100MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVP1E100MDD
Internal Part NumberEIS-UVP1E100MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVP
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current42mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVP1E100MDD
Related LinksUVP1E, UVP1E100MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UVP1E100MDD Details Description
Related parts for UVP1E100MDD
RES SMD 29.4 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LP5900TL-2.6 datasheet.pdf
IC DRIVER DIFF QUAD LV HS 16SOIC datasheet.pdf
CONTACT PIN COAX GOLD SIZE 16 datasheet.pdf
CONN SFP CAGE R/A SOLDER POST datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 3.2A 18 MOHM SMD datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 200V 2A SOD57 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
HD 38999 151C 151#23 SKT RECP datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf