Nichicon UVP2A010MDD1TD
UVP2A010MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UVP2A010MDD1TD
Brief Description
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UVP2A010MDD1TD.pdf
Availability of UVP2A010MDD1TD
QUANTITY
UVP2A010MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVP2A010MDD1TD
Internal Part NumberEIS-UVP2A010MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesVP
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current21mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVP2A010MDD1TD
Related LinksUVP2A01, UVP2A010MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UVP2A010MDD1TD Details Description
Related parts for UVP2A010MDD1TD
THERMISTOR GLASS 250 OHM DO-35 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 85KHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 404 I/O 560MBGA datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 25A 12V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP QUAD SINGLE 14-TSSOP datasheet.pdf
RES 4.42M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 3.3V 10A 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3V 10UA datasheet.pdf