Nichicon UVP2A330MHD
UVP2A330MHD picture photo
Mfg. Part Number
UVP2A330MHD
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UVP2A330MHD.pdf
Availability of UVP2A330MHD
QUANTITY
UVP2A330MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVP2A330MHD
Internal Part NumberEIS-UVP2A330MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current220mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVP2A330MHD
Related LinksUVP2A, UVP2A330MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UVP2A330MHD Details Description
Related parts for UVP2A330MHD
POT 5 OHM 5W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
IC BUFFER BUS 2WR ADDRESS 16-DFN datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SAFETY MAT 800X250MM datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf