Murata Electronics North America UVQ-15/7-D48N-C
UVQ-15/7-D48N-C picture photo
Mfg. Part Number
UVQ-15/7-D48N-C
Brief Description
DC/DC CONVERTER 15V 105W
Datasheet Download
UVQ-15/7-D48N-C.pdf
Availability of UVQ-15/7-D48N-C
QUANTITY
UVQ-15/7-D48N-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UVQ-15/7-D48N-C
Internal Part NumberEIS-UVQ-15/7-D48N-C
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7A
Power (Watts) - Manufacture Series105W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.42" H (58.4mm x 36.8mm x 10.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Efficiency91.5%
Power (Watts) - Max105W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVQ-15/7-D48N-C
Related LinksUVQ-15/, UVQ-15/7-D48N-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UVQ-15/7-D48N-C Details Description
Related parts for UVQ-15/7-D48N-C
TEST POINT PC COMPACT .063"D RED datasheet.pdf
TOOL EXTRACTION 20 AWG datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 100MA 30V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.3A SOT25 datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 425MA 550 MOHM datasheet.pdf