Murata Electronics North America UVQ-18/6-D48PB-C
UVQ-18/6-D48PB-C picture photo
Mfg. Part Number
UVQ-18/6-D48PB-C
Brief Description
DC/DC CONVERTER 18V 108W
Datasheet Download
UVQ-18/6-D48PB-C.pdf
Availability of UVQ-18/6-D48PB-C
QUANTITY
UVQ-18/6-D48PB-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UVQ-18/6-D48PB-C
Internal Part NumberEIS-UVQ-18/6-D48PB-C
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 118V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6A
Power (Watts) - Manufacture Series108W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.50" H (58.4mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max108W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVQ-18/6-D48PB-C
Related LinksUVQ-18/6, UVQ-18/6-D48PB-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UVQ-18/6-D48PB-C Details Description
Related parts for UVQ-18/6-D48PB-C
IC REG BUCK 5V 1A TO263-5 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
SENSOR PRES .6BAR DIFF 5V SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
LED HIGH BRIGHTNESS PHILLIPS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC MMIC MIXER DBL-BAL 12SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf