Nichicon UVR0J331MEA
UVR0J331MEA picture photo
Mfg. Part Number
UVR0J331MEA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UVR0J331MEA.pdf
Availability of UVR0J331MEA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UVR0J331MEA Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR0J331MEA
Internal Part NumberEIS-UVR0J331MEA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVR
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current270mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR0J331MEA
Related LinksUVR0J, UVR0J331MEA Datasheet, Nichicon Distributor
UVR0J331MEA Details Description
Related parts for UVR0J331MEA
RES SMD 97.6OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
WIRE TRACR PROF OPN TRCR SYS datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 8BIT 24TSSOP datasheet.pdf
RES 13 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 15NS 64TQFP datasheet.pdf
RES 56 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.7 OHM 0804 datasheet.pdf
RES 49.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
LABEL HEAT SHRINK datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT PIN datasheet.pdf