Nichicon UVR1A470MDD6
UVR1A470MDD6 picture photo
Mfg. Part Number
UVR1A470MDD6
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UVR1A470MDD6.pdf
Availability of UVR1A470MDD6
QUANTITY
UVR1A470MDD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR1A470MDD6
Internal Part NumberEIS-UVR1A470MDD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVR
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current100mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR1A470MDD6
Related LinksUVR1A4, UVR1A470MDD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UVR1A470MDD6 Details Description
Related parts for UVR1A470MDD6
CAP CER 1000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 75V 3A E-LINE datasheet.pdf
SWITCH REED SPST .5A 17-28 A/T datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CLASS I LASER datasheet.pdf
RES SMD 5.62KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 3.81MM VERT OR datasheet.pdf