Nichicon UVR1E331MPD
UVR1E331MPD picture photo
Mfg. Part Number
UVR1E331MPD
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UVR1E331MPD.pdf
Availability of UVR1E331MPD
QUANTITY
UVR1E331MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR1E331MPD
Internal Part NumberEIS-UVR1E331MPD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesVR
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current440mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR1E331MPD
Related LinksUVR1E, UVR1E331MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UVR1E331MPD Details Description
Related parts for UVR1E331MPD
FIXED IND 120UH 4A 90 MOHM TH datasheet.pdf
CLAMP TIE 18LB NAT 4.6" datasheet.pdf
IC MULT RS-232 DRV/REC 20SOIC datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 250V 400A CHASSIS datasheet.pdf
CONN MAGJACK 3PORT 1000 BASE-TX datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
MARK CARD PRINTED HORIZONTALLY datasheet.pdf
RES 61.44K OHM 1/2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
DY RELAY datasheet.pdf
CONN RCPT 1.2MM 5POS FOR 26AWG datasheet.pdf