Nichicon UVR1E682MHA
UVR1E682MHA picture photo
Mfg. Part Number
UVR1E682MHA
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UVR1E682MHA.pdf
Availability of UVR1E682MHA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UVR1E682MHA Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR1E682MHA
Internal Part NumberEIS-UVR1E682MHA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.9A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.398" (35.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR1E682MHA
Related LinksUVR1E, UVR1E682MHA Datasheet, Nichicon Distributor
UVR1E682MHA Details Description
Related parts for UVR1E682MHA
BOX ALUMINUM NATURAL 6"L X 12"W datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC ADC OCT 12BIT 80MSPS 100-TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.16W 2512 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE GP 2KV 330A DO205AB datasheet.pdf
CAP FILM 6.2UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
1500 VDC 15 AMP INLINE MIDGET FU datasheet.pdf