Nichicon UVR1J221MPD1TD
UVR1J221MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UVR1J221MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UVR1J221MPD1TD.pdf
Availability of UVR1J221MPD1TD
QUANTITY
UVR1J221MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR1J221MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UVR1J221MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesVR
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current490mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR1J221MPD1TD
Related LinksUVR1J22, UVR1J221MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UVR1J221MPD1TD Details Description
Related parts for UVR1J221MPD1TD
IC REG LDO 3.3V 0.1A SC70-5 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 60POS datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
TX-D RELAY2 FORM C 5V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 1A datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
IC MCU 512KBIT 2MB FLASH datasheet.pdf
CTV 2C 2#16 SKT RECP datasheet.pdf
PLUG COMPONENT 5POS datasheet.pdf