Nichicon UVR1J332MRA
UVR1J332MRA picture photo
Mfg. Part Number
UVR1J332MRA
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UVR1J332MRA.pdf
Availability of UVR1J332MRA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UVR1J332MRA Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR1J332MRA
Internal Part NumberEIS-UVR1J332MRA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.7A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR1J332MRA
Related LinksUVR1J, UVR1J332MRA Datasheet, Nichicon Distributor
UVR1J332MRA Details Description
Related parts for UVR1J332MRA
RES 2.2M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 18AWG RED 100' datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 6POS datasheet.pdf
IC TIMING CTRL HUB PROG 32MLF datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 113MA 12 OHM TH datasheet.pdf