Nichicon UVR1V4R7MDD6TP
UVR1V4R7MDD6TP picture photo
Mfg. Part Number
UVR1V4R7MDD6TP
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UVR1V4R7MDD6TP.pdf
Availability of UVR1V4R7MDD6TP
QUANTITY
UVR1V4R7MDD6TP Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR1V4R7MDD6TP
Internal Part NumberEIS-UVR1V4R7MDD6TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesVR
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current25mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR1V4R7MDD6TP
Related LinksUVR1V4R, UVR1V4R7MDD6TP Datasheet, Nichicon Distributor
UVR1V4R7MDD6TP Details Description
Related parts for UVR1V4R7MDD6TP
TRANS NPN 30V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
IC CLK SYNTHESIZER QUAD 20-QSOP datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ 10S DELAY ON datasheet.pdf
BEAD FERRITE 2000 OHM 0805 datasheet.pdf
FUSE BLOK CARTRIDGE 600V 10A PCB datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 14KV R85 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 16TQFN datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 405MA 630 MOHM datasheet.pdf