Nichicon UVR2A100MED1TD
UVR2A100MED1TD picture photo
Mfg. Part Number
UVR2A100MED1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UVR2A100MED1TD.pdf
Availability of UVR2A100MED1TD
QUANTITY
UVR2A100MED1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR2A100MED1TD
Internal Part NumberEIS-UVR2A100MED1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVR
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current75mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR2A100MED1TD
Related LinksUVR2A10, UVR2A100MED1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UVR2A100MED1TD Details Description
Related parts for UVR2A100MED1TD
RES SMD 0.22 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
HEAT SHRINK THIN GRN 1/4" X 500' datasheet.pdf
TAPE VHB ACRYLIC FOAM 1"X 36YD datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC CPLD 1140MC 5.1NS 256FTBGA datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf