Nichicon UVR2C101MHD1TO
UVR2C101MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UVR2C101MHD1TO
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UVR2C101MHD1TO.pdf
Availability of UVR2C101MHD1TO
QUANTITY
UVR2C101MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR2C101MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UVR2C101MHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVR
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current430mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR2C101MHD1TO
Related LinksUVR2C10, UVR2C101MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UVR2C101MHD1TO Details Description
Related parts for UVR2C101MHD1TO
IC DEL LN 256TAP 137.5NS 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
COMP STORAGE PLSTC 6.63"LX3.38"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 850UF 10% 8V AXIAL datasheet.pdf