Nichicon UVR2CR47MED1TD
UVR2CR47MED1TD picture photo
Mfg. Part Number
UVR2CR47MED1TD
Brief Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UVR2CR47MED1TD.pdf
Availability of UVR2CR47MED1TD
QUANTITY
UVR2CR47MED1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR2CR47MED1TD
Internal Part NumberEIS-UVR2CR47MED1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesVR
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current15mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR2CR47MED1TD
Related LinksUVR2CR4, UVR2CR47MED1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UVR2CR47MED1TD Details Description
Related parts for UVR2CR47MED1TD
IC GATE XOR 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V Y5V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
COVERING HOOD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf