Nichicon UVY1E103MHD
UVY1E103MHD picture photo
Mfg. Part Number
UVY1E103MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UVY1E103MHD.pdf
Availability of UVY1E103MHD
QUANTITY
UVY1E103MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVY1E103MHD
Internal Part NumberEIS-UVY1E103MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVY
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVY1E103MHD
Related LinksUVY1E, UVY1E103MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UVY1E103MHD Details Description
Related parts for UVY1E103MHD
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 3/8" datasheet.pdf
RES SMD 22.1KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 74POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
DIE MTR 110 datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC REDRIVER SAS/SATA2 2CH 28TQFN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 10V 10W datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf