Nichicon UVY1H472MRD
UVY1H472MRD picture photo
Mfg. Part Number
UVY1H472MRD
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UVY1H472MRD.pdf
Availability of UVY1H472MRD
QUANTITY
UVY1H472MRD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVY1H472MRD
Internal Part NumberEIS-UVY1H472MRD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
SeriesVY
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVY1H472MRD
Related LinksUVY1H, UVY1H472MRD Datasheet, Nichicon Distributor
UVY1H472MRD Details Description
Related parts for UVY1H472MRD
FITTING INS VERT 45DEG LGY 2X2" datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 3A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 32QFN datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 250V X7R 2220 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT LP 5V W/REF 16-QSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf