Nichicon UVY2C100MPD1TA
UVY2C100MPD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UVY2C100MPD1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UVY2C100MPD1TA.pdf
Availability of UVY2C100MPD1TA
QUANTITY
UVY2C100MPD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UVY2C100MPD1TA
Internal Part NumberEIS-UVY2C100MPD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVY
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current41mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVY2C100MPD1TA
Related LinksUVY2C10, UVY2C100MPD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UVY2C100MPD1TA Details Description
Related parts for UVY2C100MPD1TA
HEADER 35POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.27M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 8-SOIC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 496MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB FP datasheet.pdf
LED IND RED DIFF 24VDC 6" LEADS datasheet.pdf
RES 1.54M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 20W datasheet.pdf