Nichicon UVZ1E101MED1TA
UVZ1E101MED1TA picture photo
Mfg. Part Number
UVZ1E101MED1TA
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UVZ1E101MED1TA.pdf
Availability of UVZ1E101MED1TA
QUANTITY
UVZ1E101MED1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ1E101MED1TA
Internal Part NumberEIS-UVZ1E101MED1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
SeriesVZ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current140mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVZ1E101MED1TA
Related LinksUVZ1E10, UVZ1E101MED1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UVZ1E101MED1TA Details Description
Related parts for UVZ1E101MED1TA
CAP CER 5100PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 250V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 16V X5R 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.681 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
LIGHT PIPE .118X.060X1.029"" datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS INLINE PIN datasheet.pdf