Nichicon UVZ1H0R1MDD
UVZ1H0R1MDD picture photo
Mfg. Part Number
UVZ1H0R1MDD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UVZ1H0R1MDD.pdf
Availability of UVZ1H0R1MDD
QUANTITY
UVZ1H0R1MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ1H0R1MDD
Internal Part NumberEIS-UVZ1H0R1MDD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVZ
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.3mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVZ1H0R1MDD
Related LinksUVZ1H, UVZ1H0R1MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UVZ1H0R1MDD Details Description
Related parts for UVZ1H0R1MDD
DSUB CABLE - CMP37S/AE37M/CFP37S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 75.0 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS SMD SNGL ROW datasheet.pdf
SL COMPLIANT VT SHRD HEADER 20CK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
LED ASSY 0.810" 3MM R/Y WHT DIFF datasheet.pdf