Nichicon UVZ1V222MHH
UVZ1V222MHH picture photo
Mfg. Part Number
UVZ1V222MHH
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UVZ1V222MHH.pdf
Availability of UVZ1V222MHH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UVZ1V222MHH Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ1V222MHH
Internal Part NumberEIS-UVZ1V222MHH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.26A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVZ1V222MHH
Related LinksUVZ1V, UVZ1V222MHH Datasheet, Nichicon Distributor
UVZ1V222MHH Details Description
Related parts for UVZ1V222MHH
CONN HEADER .100 SINGL R/A 16POS datasheet.pdf
TERM BLOCK TS35 40-60VAC KRG datasheet.pdf
JUMPER 6MM 33A 8POS ZDU4/ZEI 16 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf