Nichicon UVZ2A100MEH
UVZ2A100MEH picture photo
Mfg. Part Number
UVZ2A100MEH
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UVZ2A100MEH.pdf
Availability of UVZ2A100MEH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UVZ2A100MEH Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ2A100MEH
Internal Part NumberEIS-UVZ2A100MEH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVZ
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current54mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVZ2A100MEH
Related LinksUVZ2A, UVZ2A100MEH Datasheet, Nichicon Distributor
UVZ2A100MEH Details Description
Related parts for UVZ2A100MEH
CONN SPRING CONT 10 POS .197 SMD datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 5/8" 9/16-18 UNF 5V datasheet.pdf
CABLE ASSY PWR-LINE 8 WIRE 120" datasheet.pdf
IC FPGA 57 I/O 68PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 RA SMT/CLIP DR 15AU datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf
POT 5K OHM 1/4W CARBON LOG datasheet.pdf
LKQ RELAY (SEMKO) datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 2MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 250VDC RDL datasheet.pdf