Nichicon UVZ2A221MHH
UVZ2A221MHH picture photo
Mfg. Part Number
UVZ2A221MHH
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UVZ2A221MHH.pdf
Availability of UVZ2A221MHH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UVZ2A221MHH Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ2A221MHH
Internal Part NumberEIS-UVZ2A221MHH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVZ
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current440mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVZ2A221MHH
Related LinksUVZ2A, UVZ2A221MHH Datasheet, Nichicon Distributor
UVZ2A221MHH Details Description
Related parts for UVZ2A221MHH
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.1A 350 MOHM TH datasheet.pdf
2 BTN SWITCH SINGLE SPEED 2NO datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS DPST-NC 10A datasheet.pdf
CAP FILM 130NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf