Nichicon UVZ2A4R7MDD
UVZ2A4R7MDD picture photo
Mfg. Part Number
UVZ2A4R7MDD
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UVZ2A4R7MDD.pdf
Availability of UVZ2A4R7MDD
QUANTITY
UVZ2A4R7MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ2A4R7MDD
Internal Part NumberEIS-UVZ2A4R7MDD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current32mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVZ2A4R7MDD
Related LinksUVZ2A, UVZ2A4R7MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UVZ2A4R7MDD Details Description
Related parts for UVZ2A4R7MDD
RES 2.74K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 1.5MSPS 12-TQFN datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .254M 32POS datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
2MM LATCH/EJECT HEADER 8 CONTACT datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 8POS datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 4.6 OHM datasheet.pdf