Nichicon UVZ2D221MHD
UVZ2D221MHD picture photo
Mfg. Part Number
UVZ2D221MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UVZ2D221MHD.pdf
Availability of UVZ2D221MHD
QUANTITY
UVZ2D221MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ2D221MHD
Internal Part NumberEIS-UVZ2D221MHD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVZ
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current575mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.398" (35.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVZ2D221MHD
Related LinksUVZ2D, UVZ2D221MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UVZ2D221MHD Details Description
Related parts for UVZ2D221MHD
RES 1 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 800V 6A TO220 datasheet.pdf
IC DAC 10BIT VOLT OUT 8-DIP datasheet.pdf
IC FPGA 249 I/O 313BGA datasheet.pdf
Connector Header 3 Position 0.250" (6.35mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS PIN datasheet.pdf
BIT SET TORX W/HOLDER 7PC datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 5.6K OHM 9SIP datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
NIPPLE,CLOSE datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 630V RADIAL datasheet.pdf