Nichicon UVZ2F3R3MPD
UVZ2F3R3MPD picture photo
Mfg. Part Number
UVZ2F3R3MPD
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 315V RADIAL
Datasheet Download
UVZ2F3R3MPD.pdf
Availability of UVZ2F3R3MPD
QUANTITY
UVZ2F3R3MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ2F3R3MPD
Internal Part NumberEIS-UVZ2F3R3MPD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current38mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVZ2F3R3MPD
Related LinksUVZ2F, UVZ2F3R3MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UVZ2F3R3MPD Details Description
Related parts for UVZ2F3R3MPD
TOOL DIESET 18-24AWG UNI-MATE datasheet.pdf
PILOT LIGHT 12V INCAND RECT YEL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 330K OHM 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES 118 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOD DIODE 400V SOT-227 datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKES datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 100A datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf