Nichicon UWD0J152MCL1GS
UWD0J152MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UWD0J152MCL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
UWD0J152MCL1GS.pdf
Availability of UWD0J152MCL1GS
QUANTITY
UWD0J152MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UWD0J152MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UWD0J152MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current335mA
Impedance90 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWD0J152MCL1GS
Related LinksUWD0J15, UWD0J152MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UWD0J152MCL1GS Details Description
Related parts for UWD0J152MCL1GS
CAP FILM 0.015UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM20T/MC20M/MDM20T datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 8A TO-220 datasheet.pdf
CABLE SPEAKER 2COND 20AWG 500' datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC RTC/CALENDAR UNCASED DIE datasheet.pdf
TFLEX 250V0 9" X 9" datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
RES SMD 1.35K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf