Eaton (formerly Cooper Bussmann) HCM0703-1R5-R
HCM0703-1R5-R picture photo
Mfg. Part Number
HCM0703-1R5-R
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 9A 15 MOHM SMD
Datasheet Download
HCM0703-1R5-R.pdf
Availability of HCM0703-1R5-R
QUANTITY
HCM0703-1R5-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HCM0703-1R5-R
Internal Part NumberEIS-HCM0703-1R5-R
Material - CorePowdered Iron
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating9A
Current - Saturation18A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)15 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.280" L x 0.268" W (7.10mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCM0703-1R5-R
Related LinksHCM070, HCM0703-1R5-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HCM0703-1R5-R Details Description
Related parts for HCM0703-1R5-R
KIT BASIC EVAL 900MHZ SC SERIES datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 90V TO220AB datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.5V SOT23-5 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2A 125VAC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 210MA 9.26 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 390 OHM 10% 0603 datasheet.pdf