Murata Electronics North America UWE-12/6-Q12NB-C
UWE-12/6-Q12NB-C picture photo
Mfg. Part Number
UWE-12/6-Q12NB-C
Brief Description
CONV DC/DC 12V 72W 6A
Datasheet Download
UWE-12/6-Q12NB-C.pdf
Availability of UWE-12/6-Q12NB-C
QUANTITY
UWE-12/6-Q12NB-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UWE-12/6-Q12NB-C
Internal Part NumberEIS-UWE-12/6-Q12NB-C
SeriesUWE
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6A
Power (Watts) - Manufacture Series72W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesWith Remote On/Off
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.38" H (58.4mm x 22.9mm x 9.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency91.5%
Power (Watts) - Max72W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWE-12/6-Q12NB-C
Related LinksUWE-12/6, UWE-12/6-Q12NB-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UWE-12/6-Q12NB-C Details Description
Related parts for UWE-12/6-Q12NB-C
CONN MINI-DIN 3PIN FEM VERTSCREW datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CTRLR HOTSWAP W/ADC 24-QFN datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 130MA 600 MOHM datasheet.pdf
CONN ADAPTER 3P-3P F-M IN-LINE datasheet.pdf
FEED THROUGH TERM BLOCK 26-8AWG datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 5W SMBG datasheet.pdf
CONN HDR 51POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf