Murata Electronics North America UWE-24/3-Q12NB-C
UWE-24/3-Q12NB-C picture photo
Mfg. Part Number
UWE-24/3-Q12NB-C
Brief Description
CONV DC/DC 24V 72W 3A
Datasheet Download
UWE-24/3-Q12NB-C.pdf
Availability of UWE-24/3-Q12NB-C
QUANTITY
UWE-24/3-Q12NB-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UWE-24/3-Q12NB-C
Internal Part NumberEIS-UWE-24/3-Q12NB-C
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3A
Power (Watts) - Manufacture Series72W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.38" H (58.4mm x 22.9mm x 9.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max72W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWE-24/3-Q12NB-C
Related LinksUWE-24/3, UWE-24/3-Q12NB-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UWE-24/3-Q12NB-C Details Description
Related parts for UWE-24/3-Q12NB-C
DIN TYPE C/2 STRRECLFCNR datasheet.pdf
IC FPGA 317 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
DISPLAY 1DGT GREEN 0.40" CA SMD datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V +/-12V 12V 80W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT W/RF CORE 64VQFN datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CAP FILM 82PF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf