Murata Electronics North America UWE-5/15-Q48NB-C
UWE-5/15-Q48NB-C picture photo
Mfg. Part Number
UWE-5/15-Q48NB-C
Brief Description
CONV DC/DC 75W 5V 15A
Datasheet Download
UWE-5/15-Q48NB-C.pdf
Availability of UWE-5/15-Q48NB-C
QUANTITY
UWE-5/15-Q48NB-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UWE-5/15-Q48NB-C
Internal Part NumberEIS-UWE-5/15-Q48NB-C
SeriesUWE
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesWith Remote On/Off
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.38" H (58.4mm x 22.9mm x 9.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWE-5/15-Q48NB-C
Related LinksUWE-5/15, UWE-5/15-Q48NB-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UWE-5/15-Q48NB-C Details Description
Related parts for UWE-5/15-Q48NB-C
CONN HEADER 80POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 89MA 2 OHM datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 43DL POS .156 GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
RES SMD 1.91KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
D4NH-1EBC datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 32 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf