Nichicon UWG1E221MNL1GS
UWG1E221MNL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UWG1E221MNL1GS
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
UWG1E221MNL1GS.pdf
Availability of UWG1E221MNL1GS
QUANTITY
UWG1E221MNL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UWG1E221MNL1GS
Internal Part NumberEIS-UWG1E221MNL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current335mA
Impedance150 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWG1E221MNL1GS
Related LinksUWG1E22, UWG1E221MNL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UWG1E221MNL1GS Details Description
Related parts for UWG1E221MNL1GS
RES SMD 34.8 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 20POS datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 43K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
KIT EVAL MOD FOR CC1175-868-915 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT datasheet.pdf
AMPLIMITE CONN SVR,90,SZ 6,HUGHE datasheet.pdf
CTV 2C 2#16 SKT PLUG datasheet.pdf
CMOS 80 MHz, 10-Bit Video DAC IC datasheet.pdf