Nichicon UWJ1V220MCL1GB
UWJ1V220MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWJ1V220MCL1GB
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
UWJ1V220MCL1GB.pdf
Availability of UWJ1V220MCL1GB
QUANTITY
UWJ1V220MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWJ1V220MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UWJ1V220MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current45mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWJ1V220MCL1GB
Related LinksUWJ1V22, UWJ1V220MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWJ1V220MCL1GB Details Description
Related parts for UWJ1V220MCL1GB
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 2W datasheet.pdf
VARISTOR 11V 40A 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 50V 10% 1411 datasheet.pdf
TVS DIODE 56VWM 92.6VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.05A 125 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.28A 170 MOHM datasheet.pdf
CABLE 10COND 24AWG SLATE 100' datasheet.pdf
F3SP-B1P datasheet.pdf
CONN MALE M12X1 datasheet.pdf
CAP TRIM 0.4-2.5PF 500V SURF MNT datasheet.pdf