Nichicon UWP1V100MCL1GB
UWP1V100MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWP1V100MCL1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
UWP1V100MCL1GB.pdf
Availability of UWP1V100MCL1GB
QUANTITY
UWP1V100MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWP1V100MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UWP1V100MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current29mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWP1V100MCL1GB
Related LinksUWP1V10, UWP1V100MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWP1V100MCL1GB Details Description
Related parts for UWP1V100MCL1GB
RES SMD 57.6 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 30PF 150V 0605 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A MICROSMP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 31 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf