Murata Electronics North America UWQ-12/20-T48PTB-C
UWQ-12/20-T48PTB-C picture photo
Mfg. Part Number
UWQ-12/20-T48PTB-C
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 240W
Datasheet Download
UWQ-12/20-T48PTB-C.pdf
Availability of UWQ-12/20-T48PTB-C
QUANTITY
UWQ-12/20-T48PTB-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UWQ-12/20-T48PTB-C
Internal Part NumberEIS-UWQ-12/20-T48PTB-C
FamilyDC DC Converters
SeriesUWQ-12/20-T48
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series240W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module (5 Leads), 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.48" H (58.4mm x 36.8mm x 12.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency92%
Power (Watts) - Max240W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWQ-12/20-T48PTB-C
Related LinksUWQ-12/20, UWQ-12/20-T48PTB-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UWQ-12/20-T48PTB-C Details Description
Related parts for UWQ-12/20-T48PTB-C
VARISTOR 73.8V 1.2KA 4032 datasheet.pdf
CABLE WITH SERIAL RS232 CONN 96" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 1/4" datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 40 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 8COL WK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CAP FILM 7.5NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf