Nichicon UWR0J560MCL1GB
UWR0J560MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWR0J560MCL1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 56UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
UWR0J560MCL1GB.pdf
Availability of UWR0J560MCL1GB
QUANTITY
UWR0J560MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWR0J560MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UWR0J560MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUWR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current46mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWR0J560MCL1GB
Related LinksUWR0J56, UWR0J560MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWR0J560MCL1GB Details Description
Related parts for UWR0J560MCL1GB
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
RES SMD 78.7KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR SS HALL EFFECT RATIOMETRC datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
KIT FERR CHIP BEAD MH SERIES datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 0.8NH 320MA 200 MOHM datasheet.pdf