Nichicon UWR1E220MCL1GB
UWR1E220MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWR1E220MCL1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
UWR1E220MCL1GB.pdf
Availability of UWR1E220MCL1GB
QUANTITY
UWR1E220MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWR1E220MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UWR1E220MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUWR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current38mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWR1E220MCL1GB
Related LinksUWR1E22, UWR1E220MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWR1E220MCL1GB Details Description
Related parts for UWR1E220MCL1GB
IC DEEP SYN FIFO 64KX18 64LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf