Nichicon UWT0J102MNR1GS
UWT0J102MNR1GS picture photo
Mfg. Part Number
UWT0J102MNR1GS
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
UWT0J102MNR1GS.pdf
Availability of UWT0J102MNR1GS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UWT0J102MNR1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UWT0J102MNR1GS
Internal Part NumberEIS-UWT0J102MNR1GS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current230mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWT0J102MNR1GS
Related LinksUWT0J10, UWT0J102MNR1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UWT0J102MNR1GS Details Description
Related parts for UWT0J102MNR1GS
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPST/NO 16A QC TER datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP MICA 1100PF 0.5% 1KV 2220 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf