Nichicon UWT1E4R7MCL2GB
UWT1E4R7MCL2GB picture photo
Mfg. Part Number
UWT1E4R7MCL2GB
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
UWT1E4R7MCL2GB.pdf
Availability of UWT1E4R7MCL2GB
QUANTITY
UWT1E4R7MCL2GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWT1E4R7MCL2GB
Internal Part NumberEIS-UWT1E4R7MCL2GB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current10mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.118" Dia (3.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.130" L x 0.130" W (3.30mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWT1E4R7MCL2GB
Related LinksUWT1E4R, UWT1E4R7MCL2GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWT1E4R7MCL2GB Details Description
Related parts for UWT1E4R7MCL2GB
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 4.7V 135MA SOT89-5 datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY DUAL 6POS .100 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CAP CER 160PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
HAND CRIMP TOOL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 65MM datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 85POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 2 PORT datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf