Nichicon UWT1H4R7MCL1GB
UWT1H4R7MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWT1H4R7MCL1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UWT1H4R7MCL1GB.pdf
Availability of UWT1H4R7MCL1GB
QUANTITY
UWT1H4R7MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWT1H4R7MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UWT1H4R7MCL1GB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current19mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWT1H4R7MCL1GB
Related LinksUWT1H4R, UWT1H4R7MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWT1H4R7MCL1GB Details Description
Related parts for UWT1H4R7MCL1GB
IC TEMP SENSOR/SWITCH LV 8SOIC datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.9PF 25V 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A SOT23 datasheet.pdf